Az előző posztban csak adatokat szedtem össze az öngyilkosságokról, mindenféle kiegészítés nélkül. Hasznosabb, használhatóbb talán, ha arról is írok, hogy mit tegyen az ember, ha azt hiszi, hogy egy barátja, családtagja, valaki, akit szeret maga alá kerül, és akár öngyilkosságot fontolgat. A következő pár poszt arról fog szólni, hogy konkrétan mit érdemes tenni, hogyan lehet észrevenni a jeleket, és hogyan tud valaki segíteni a krízishelyzetben lévő szerettének. Ha arra gyanakszol, hogy ismerősöd, barátod, családtagod öngyilkosságon gondolkozik, akkor a következő posztok, melyet a helpguide.org oldal alapján írok, talán segítségedre lehetnek, hogy te is segíteni tudjál.
Ha krízishelyzetben vagy, hívd a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségét a 116-123 hívószámon, ami a nap huszonnégy órájában egész Magyarországról elérhető, és mobilról is ingyenesen hívható (www.sos505.hu)!
Könnyen előfordulhat, hogy aki arra készül, hogy véget vessen az életének, nem kér segítséget. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs is szüksége rá. A legtöbb öngyilkosságra készülő nem meghalni akar, hanem csak nem bírja már elviselni a szenvedést, annak szeretne véget vetni. Az öngyilkosság megelőzése ott kezdődik, hogy az ember észreveszi, és komolyan veszi az előjeleket.
Ismerd fel a jeleket
Mi vezet egy embert öngyilkossághoz? Az öngyilkosság elkeseredett kísérlet, hogy megszabaduljon az ember attól a rettenetes szenvedéstől, ami már elviselhetetlenné vált a számára. Aki öngyilkosságra készül, annak tudatát annyira beszűkíti az önutálat, a reménytelenség, a magány, a veszteség, hogy nem lát más kiutat, ami megkönnyebbülést hozhatna a szenvedésében, mint a halál. De ez nem jelenti azt, hogy vágyik a halálra, erős ellenállás van benne az ellen, hogy véget vessen az életének, csak egyszerűen nem lát más lehetőséget a megmenekülésre.
Általános tévhitek az öngyilkossággal kapcsolatban |
Nem igaz: Amelyik kutya ugat, az nem harap, vagyis aki öngyilkossággal fenyegetőzik, az nem fogja megtenni Nem igaz: Csak a bolondok próbálnak meg öngyilkosok lenni Nem igaz: Ha valaki elhatározta, hogy megöli magát, akkor semmi és senki nem állíthatja meg Nem igaz, hogy akik öngyilkosságot kövenek el, azok nem hajlandók segítséget keresni. Nem igaz, hogy az öngyilkosságról való beszélgetés adná az ötletet a későbbi elkövetőnek. |
Figyelmeztető jelek
Minden figyelmeztető jelet komolyan kell venni! Ezek általában nem pusztán megmutatják, hogy valaki öngyilkosságon gondolkozik, hanem segélykiáltások.
A legtöbb öngyilkos mutat figyelmeztető jeleket. Ha azt gondolod, hogy van a környezetedben valaki, aki ilyen jeleket ad, akkor fontos szereped lehet a megelőzésben azzal, hogy alternatívákat mutatsz, megmutatod, hogy törődsz vele, és szakértő segítséget, pszichológust, terapeutát, orvost segítesz keresni. És mik ezek a jelek?
Az öngyilkosságról beszél: az öngyilkosság, a halál, önmaga megsebzésének említése mind ilyen lehet. Pl. "Azt kívánom, bárcsak meg se születtem volna"; "ha látlak még valaha egyáltalán"; "mindenkinek jobb lenne, ha nem lennék"
Halálmódok keresése: ha észrevesszük, hogy egy ismerősünk erős érdeklődést mutat fegyverek, mérgek, tabletták, altatók, vagy más dolgok iránt, amik öngyilkosság elkövetésére alkalmasak lehetnek, az ismét komolyan veendő
Halállal foglalkozás: sokat gondolkozik a halálon, erőszakon, verset ír róla, vagy novellát, a megszokottnál többet foglalkozik a kérdéssel
A remény hiánya: tehetetlennek, reménytelennek, csapdába esettnek érzi magát ("ebből nincs kiút"). Úgy érzi, hogy a dolgok sosem fordulnak jobbra, csak egyre rosszabbak lesznek. Ez az egyik legnehezebben észrevehető, de legkomolyabb figyelmeztető jel.
Önostorozás, öngyűlölet: úgy érzi, hogy értéktelen, bűntudatot, szégyent érez, vagy gyűlöli magát. Kifejezi, hogy csak kolonc mások nyakán, mindenkinek jobb lenne nélküle.
Elrendezi a dolgait: végrendeletet ír, értékes tulajdonait elajándékozza.
Elköszön: váratlan látogatásokat tesz barátoknál, rokonoknál, úgy köszön el, mintha soha nem találkoznának többé.
Visszahúzódás: nem találkozik többet barátaival, rokonaival, kifejezi, hogy mindenki hagyja őt békén. Egyre jobban izolálódik, egyre magányosabb lesz. Felhagy azokkal a dolgokkal, hobbikkal is, amik korábban örömet szereztek neki.
Önveszélyes viselkedés: ide tartozhat a nagyon erős alkohol vagy drogfogyasztás is, és egyéb olyan dolgok, melyek rosszul sülhetnek el: túlzott kockázatvállalás, veszélyes viselkedés (vezetés, sport, bármi), fékevesztett szex, vakmerőség. Mintha vágyna arra, hogy valami baj érje.
Drasztikus változások a külsejében, szokásaiban: egészen más stílusban kezd öltözni, viselkedni, korábbi társaságát otthagyja. Extrém súlycsökkenés (ritkán súlygyarapodás).
Hirtelen és érthetetlen nyugalom: ha valaki hosszú szenvedés, depresszió után egyszerre nyugodt és boldog lesz, minden látható kiváltó ok nélkül, akkor lehetséges, hogy ez azzal magyarázható, hogy döntésre jutott, elhatározta, hogy megteszi.
A következő bejegyzésben arról lesz szó, hogyan beszélj azzal, akiről úgy hiszed, hogy öngyilkosságon gondolkodik.
Az öngyilkosság megelőzéséről szóló posztokat jórészt a helpguide.org erről szóló összefoglalója alapján írtam. A magyar Alapítvány az Öngyilkosság Ellen oldalán a teljes szöveg magyar fordítása megtalálható szakmailag ellenőrzött formában. Itt olvasható: http://www.suicidprevencio.hu/oumlngyilkossaacuteg-megel337zeacutes.html
Az eredeti cikk szerzői Melinda Smith, M.A., Jeanne Segal, Ph.D., és Lawrence Robinson (2012). Köszönet Bérdi Márknak, az alapítvány egyik kurátorának.
Ha szeretnéd követni a Stresszblogot, kattints ide.